Chcete deťom pripraviť lepšiu budúcnosť? Investujte do podielových fondov

Možností, ako deti pripraviť na lepší život je mnoho. Kým v minulosti bolo bežnou praxou sporiť dieťaťu na vkladnej knižke, dnes sa do popredia dostáva najmä investovanie do podielových fondov. Tento spôsob investovania jednoznačne odporúčame na dlhodobé ciele, aj vďaka flexibilite, zaujímavému výnosu a možnosti začať sporiť od nízkej sumy. Pri výbere správneho finančného produktu však treba myslieť najmä na investičný cieľ a časový horizont. O tom, ako nasporiť svojim deťom na slušný štart do života sme sa rozprávali s Ľubomírom Brathom, produktovým špecialistom pre investície a penzie a Katarínou Faktorovou, riaditeľkou divízie Životného poistenia, Investícií a Penzií Finportal.

Kedysi bolo bežné sporiť deťom na vkladnej knižke. Ako je to dnes, keď napríklad Slovenská sporiteľňa vkladné knižky úplne zrušila?

Ľubomír: Vkladná knižka bola historicky veľmi obľúbený sporiaci bankový produkt. Za ňou neskôr nasledovali termínové vklady a sporiace účty. Dnes už trh ponúka množstvo iných spôsobov, vďaka ktorým si vieme nasporiť potrebnú sumu.

Aké sú to spôsoby?

Ľubomír: Momentálne je jednou z najobľúbenejších foriem investovania investovanie do najmä podielových fondov a následne do zlata, nehnuteľností, či umenia. Hlavným benefitom investovania do podielových fondov je, že sa prispôsobujú aktuálnej životnej situácii klienta. Klient  môže ľubovoľne hýbať s výškou vkladu, to znamená, že výšku pravidelného vkladu si môže zvýšiť, znížiť, prípadne na nejaký čas aj pozastaviť, pričom o tom nemusí informovať správcovskú spoločnosť. Ďalšou z výhod investovania do podielových fondov je diverzifikácia portfólia a legislatívna regulácia, ktorá prináša klientom určité formy ochrany. Pre ľahšiu orientáciu sú fondy obyčajne už namixované do rôznych investičných stratégií.

Aké výhody resp. nevýhody prináša sporenie do podielových fondov rodičom a deťom?

Ľubomír: Jednou z výhod sporenia pre deti prostredníctvom podielových fondov môže byť napr., že vklady je možné realizovať z rôznych účtov. Napríklad, ak má dieťa narodeniny, rodinní príslušníci mu namiesto darov môžu poslať peniaze na jeho sporiaci majetkový účet. Ak rodič začne sporiť svojmu dieťaťu už pri narodení, nemusí sa báť aj rizikovejších akciových fondov. Peniaze tu budú mať dostatočný čas na to, aby sa dokázali zaujímavo zhodnotiť. Naopak, pri kratšom investičnom horizonte sú akciové fondy nevhodné, keďže hodnota akcií kolíše a mohlo by sa stať, že peniaze bude klient potrebovať práve vtedy, keď bude na trhu pokles.

Katarína: Pri uzatváraní sporenia pre dieťa si treba rozmyslieť na koho meno bude majetkový účet písaný, či na dieťa alebo na rodiča. Ak bude zmluva uzatvorená na meno dieťaťa, zákonný zástupca môže disponovať s týmto účtom iba do 18 roku života dieťaťa. Po osemnástom roku už s týmito financiami nemá rodič právo nakladať. Ak sa rodič rozhodne, že chce finančné prostriedky zo sporenia dať dieťaťu napr,. až pri dovŕšení dvadsaťpäť rokov, v tom prípade je ideálne uzavrieť zmluvu na seba. V takom prípade bude o prostriedkoch aj po dovŕšení plnoletosti rozhodovať rodič.

A čo bankové produkty?

Ľubomír: Vo všeobecnosti platí, že dnes na bankových produktoch, akými sú bežné sporiace účty sú veľmi nízke úrokové sadzby, ktoré mnohokrát nepokryjú ani infláciu. Ak je inflácia vyššia ako zhodnotenie v banke, kúpyschopnosť výslednej nasporenej sumy môže byť nakoniec veľmi nízka, čo môže znamenať, že sa nám reálne nepodarí nasporiť na náš cieľ. Bežný sporiaci účet v banke odporúčame využívať len na krátkodobé výdavky. Pri dlhodobom horizonte sú zaujímavejšie iné formy, ako spomínané investovanie do podielových fondov, zlata či umenia.

Aká je ideálna suma, akú by mal rodič prispievať na účet svojho dieťaťa?

Ľubomír:  Ešte predtým, ako sa rodič začne rozhodovať medzi jednotlivými sporiacimi produktami, mal by si ujasniť investičný cieľ, časový horizont a riziko svojej investície. Ideálne je, od začiatku si nastaviť dlhodobé ciele a peniaze nechať pracovať v čase. Môže ísť napríklad o financie na študijný pobyt v zahraničí, financie na strednú či vysokú školu alebo hotovosť na bývanie. Všeobecná odpoveď na to, aká je ideálna suma neexistuje, na to je potrebné urobiť analýzu klienta. Sporiť je možné začať už od malej sumy, napríklad od 10 € mesačne.

Množstvo ľudí má pre svoje deti uzatvorené investičné životné poistenie, ktoré okrem sporiacej zložky zahŕňa aj investovanie. Aký je váš názor na tento spôsob sporenia?

Katarína: Dnes je táto forma sporenia a investovania skôr na ústupe. Pokiaľ chce rodič „zabezpečiť svoje dieťa“, mal by byť v prvom rade dobre poistený on sám. Ak rodič stratí príjem, bude práceneschopný, invalidný alebo nedajbože zomrie, je to pre dieťa tá najhoršia varianta. Pokiaľ sa rodič rozhodne uzatvoriť zmluvu aj svoje dieťa, odporúča sa sporenie a poistenie samostane zmluvne oddeliť. Na jednej zmluve môže rodič dieťaťu sporiť alebo investovať, na druhej bude dieťa poistené. V prípade, že rodič príde o prácu, poistenie síce bude musieť platiť, no investíciu môže kedykoľvek prerušiť a nechať zhodnocovať nasporené prostriedky.

Pokiaľ sa rodič rozhodne len pre klasické sporenie?

Katarína: V tomto prípade so zmluvou môže disponovať zákonný zástupca do osemnásteho roku života dieťaťa. Po osemnástom roku už s týmito financiami nemá rodič právo nakladať. Ak rodič nechce, aby dieťa v osemnástich rokoch všetky peniaze vybralo, môže zmluvu uzatvoriť na svoje meno. V takom prípade bude o prostriedkoch aj po dovŕšení plnoletosti rozhodovať rodič.

Zdroj : Finportal

Mám záujem o viac informácií

Po vyplnení údajov Vás budeme kontaktovať